78202

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Josef Křapka (77.237.138.233) --- 16. 11. 2010
Re: apiinvert

>Pri Apinverte to by aj mohla byť pravda, pretože v tomto prípade včely tento roztok by nemali invertovať, ale čert nikdy nevie, či invertázia je naozaj spravená dokonale. Ešte sa spýtam, je naozaj Apiinvert pripravený z repéného cukru, lebo by to mohol byť aj kukuričný sirup.<
------------------------------------------------------------
Ano Tono, také já si myslím, že včely budou vždy pro zpracování zimních zásob dělat to co dělají s cukry již mnoho miliónů let. A je jim úplně jedno, zda se jedná o sladinu přinesenou z vnějších zdrojů, nebo námi rozpuštěný cukr, nebo jakoukoli jinou "náhražku" tedy i Apiinvert a to i přes veškeré "naše snahy" jim i sobě zpracování zimních zásob usnadnit. Včely návody a reklamní letáky na zázračná a velice výhodná krmení nečtou a tak ani neví, že mimo uložení do buněk to již nemusí dále zpracovávat. Čili, budou invertovat již člověkem takzvaně "invertované" krmivo. Pokusy s ivertovaným krmivem pro včely již probíhaly v osmdesátých letech minulého století. Byl to šlágr který však úspěch neslavil a také se neujal. Důkazem toho je skutečnost, že pokud by tomu tak bylo, tak bychom již nejméně dvě desítky let invertovanými krmivy zimní zásoby doplňovali. Další věcí je i ekonomika dodání zimních zásob. Vezmněme v úvahu, že na cukerný roztok potřebujeme na 1 kg cukru 0,67 l vody a získáme 1,29 l cukerného roztoku 3 : 2. Pokud vezmeme průměr cen cukru který nakupujeme mezi 12,- Kč až 22,- Kč a tento zprůměrujeme na 18,- Kč, tak máme 1,3 l roztoku za 18,- Kč + vlastní práci + energii na vlastní zpracování buď rozmícháním nebo rozvařením, dejme tomu suma sumárum za 20,- Kč. Někteří naši kolegové to pořídí i za méně. Kolik stojí 1,3 l Apiinvertu?? Kolik by za to bylo cukru? Musíme vzít také v úvahu důvěryhodnost výrobců a distributorů. Jsou to "obchodníci" a jde jim především o zisk. A pro zisk jsou ochotni udělat cokoli. Viz například uzeniny, které maso neviděly. Viz důvěryhodnost zaručeně pravých medů ze zemí EU i mimo EU v obchodních řetězcích... Ale možná se mýlím a výrobcům a distributorům křivdím. Kdo ví?? I zkušenost něco stojí. Když mě dnes někdo nabízí něco velmi výhodně, tak se ho ptám: "a co mě to bude stát"??? A lehkověrnost je tou nejhorší investicí.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 48258


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu